Stara kolej

Założone 27 marca 1905 Małe Koleje S.A.  Bolesławiec – Nowa Wieś Grodziska koło Grodźca (niem. Kleinbahn Bunzlau - Neudorf AG) otwarto 10 kwietnia 1906.  Wąskotorowa linia kolejowa mierzyła 24,7 km długości i prowadziła z Bolesławca w kierunku południowo-zachodnim, a kończyła się w powiecie złotoryjskim w Nowej Wsi Grodziskiej,  łącząc się z linią Złotoryja – Lwówek Śląski.

Cały ruch pasażerski od 1939 r. prowadzono za pomocą nowoczesnych wagonów silnikowych z dużymi panoramicznymi oknami i wygodnymi krzesełkami. Po wojnie 1945 r. tabor został ewakuowany na Dolne Łużyce (przygraniczna część landu Saksonia).

W okresie powojennym przywrócono połączenia kolejowe na trasie Bolesławiec – Nowa Wieś Grodziska. W 1946 r. kursowały na niej 2 pary pociągów trzeciej klasy, natomiast w latach 50 - tych kursowało aż 7 par takich pociągów.

W latach 70-tych rozebrano pozostałości po stacji kolejowej Godnów, natomiast połączenia pasażerskie zostały zlikwidowane w 1976 r. W roku 2000 zlikwidowano całą trasę. Od tej pory trwały starania władz Gminy Bolesławiec i Warta Bolesławiecka o jej przejęcie i inne - turystyczne wykorzystanie. Działania te wieńczy wytyczony i wybudowany w roku 2019 szlak rowerowy "Łużyce - Bory".