Łużyce - Bory... rowerem przez tory

Turysto! Zapraszamy Cię na wycieczkę po szlakach Gmin Bolesławiec, Warta Bolesławiecka, Osiecznica, miasta Bolesławiec i łużyckiego miasta Bernsdorf (Saksonia). Odkrywaj razem z nami urokliwe tajemnice, historie i przyrodę. Zobacz czym może Cię zaskoczyć i zauroczyć okolica. Spędź czas aktywnie i zdrowo.

"Łużyce - Bory" to nazwa trasy rowerowej długości 62 km, wiodącej od dworca kolejowego w Bolesławcu przez wsie gminy Bolesławiec (Rakowice, Otok, Kraszowice, Nowe Jaroszowice, Stare Jaroszowice, Żeliszów) dalej gminę Warta Bolesławiecka (Raciborowice Górne, Raciborowice Dolne, Iwiny, Wartę Bolesławiecką), ponownie przez gminę Bolesławiec (Łaziska, Kruszyn do Kraśnika Dolnego, Dąbrowy Bolesławieckiej i Krępnicy) oraz gminę Osiecznica - do zamku w Kliczkowie - w sercu Borów Dolnośląskich. Ponad 12 km odcinek od Raciborowic Górnych do ronda na granicy Kruszyna i miasta Bolesławiec zrealizowano na trasie po nieczynnej linii kolejowej Bolesławiec - Grodziec.

Dworzec kolejowy jest miejscem startu dla cyklistów spoza naszego regionu, a w szczególności z partnerskiego miasta Bernsdorf w Górnych Łużycach, z którym projekt jest współrealizowany. Stąd też pierwszy człon nazwy szlaku, który poniekąd zaczyna się już w Łużycach i tak naprawdę do nich dociera, bo zamek Kliczków był jedną z twierdz granicznych pomiędzy historycznymi regionami: Śląskiem i Łużycami, oddzielonymi rzeką Kwisą. Z kolej Bory odnoszą się bezpośrednio do lokalizacji twierdzy kliczkowskiej w sercu Borów Dolnośląskich, będących jednocześnie największym kompleksem przyrodniczym na trasie.

Co jeszcze na szlaku?

Szesnaście miejscowości z bogatą przeszłością, przyrodą i współczesną infrastruktury: 1 zamek, 5 pałaców, malownicze ruiny, 11 zabytkowych kościołów w tym 8 pamiętających wieki średnie, 7 parków podworskich, liczne pomniki przyrody, Obszar Natura 2000 Bory Dolnośląskie, zabytkowe domy szachulcowe, liczne kompleksy sportowo - rekreacyjne wraz z miejscami obsługi rowerzystów i wiele, wiele innych atrakcji.

Punktem wyjścia trasy w Niemczech dla rowerzystów i turystów przybyłych z Polski i innych regionów jest lokalny obszar rekreacyjny Bernsdorf w Górnych Łużycach. Aby uatrakcyjnić istniejące zasoby naturalne, przeprowadzono szeroko zakrojone prace modernizacyjne, w szczególności w samym sercu tutejszego obszaru rekreacyjnego, parku August-Bebel-Park.

Sam park z bogatym drzewostanem znajduje się w obszarze chronionego krajobrazu stawu Bernsdorf, który jest bezpośrednio połączony z ponadregionalną "Żabą ścieżką rowerową". Ta ścieżka jest jedną z najdłuższych i najbardziej zróżnicowanych tras rowerowych w Saksonii. Prowadzi ona przez rezerwat biosfery Górnołużycki krajobraz wrzosowisk i stawów oraz Łużycką Krainę Jezior oraz liczne założenia ogrodowe i parkowe, jak słynny Park Mużakowski w Bad Muskau i Łęknicy, który jest największym parkiem krajobrazowym w stylu angielskim w Europie Środkowej, o łącznej powierzchni 830 ha.

Pozwólcie się zainspirować i wybierzcie się w podróż po nowym szlaku rowerowym po polskiej stronie pogranicza i odwiedźcie odnowiony park im. Augusta Bebla w Bernsdorf.

Zapraszamy do wspólnej podróży!